Skrin barock 1600-tal

Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal
Skrin barock 1600-tal

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

SKRIN, barock, 1600-talets första hälft/mitt, sannolikt tyskt klensmedsarbete, graverad dekor av fält omgivna av fabeldjur, fälten med motiv av man, fågel och hund, fronten med ryttare till häst, insidan målad med blymönja, locket med handtag och dolt nyckelhål, botten med klotfötter, nyckel finns, höjd 13,5, 21,5 x 12,5 cm, ett gångjärn med förstärkning

1168

2016-06-07