Sengustavianska torchèrer

Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer
Sengustavianska torchèrer

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskrivna, ett par torchèrer, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, tripodsocklar med porfyrimitation, klotformade fötter, dekor av kymation och kannelering, spiralvriden stolpe krönt av platta, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt bronserade, höjd 121,5 cm, smärre dekorskador och sprickor

Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar

1050

2016-06-07