Sengustavianska kolonner från Skärfva

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

KOLONNER från SKÄRFVA, ett par, sengustavianska, romersk-dorisk ordning, kapitäl och bas i bleu turquin, kannelerade kolonner av carraramarmor, marmorerade träsocklar från 1800-talet medföljer, höjd inklusive socklar 107 cm, smärre slitage och nagg

PROVENIENS:
Skärfva, Nättraby socken, Blekinge

LITTERATUR:
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Blekinge, Stockholm 1913, sidan 23 avbildade i Stora salongen på Skärfva

Varvsamiralen och skeppskonstruktören Fredric Henric af Chapman skapade, tillsammans med sin gode vän och chefen för örlogsvarvet i Karlskrona, Carl August Ehrensvärd, ett unikt lantställe på Skärfva. Här förenades båda deras ideal i något som av Ehrensvärds svåger, greve Gustav Adolf Sparre, beskrevs som en "blandning av palais och koja av kolonner och torvtak, som gör en särdeles behaglig effekt". Ehrensvärds mest påtagliga insats i utformningen blev den romersk-doriska tempelportik som dominerar byggnadens fasad. Under sin Grand Tour till Italien 1780 besökte Enhrensvärd Paestum vid Salernobukten, här fann han alla de tempel som skulle bli återkommande i hans teckningar och förebilden för portiken på Skärfva. Athena-, Hera- och Poseidontemplet blev utgångspunkten för Ehrensvärds uppfattning om arkitekturens begynnelse, där trädets egenskaper definierades som "raka linjen, fyrkanten och stockens cirkelrundning till kolonn".

Kolonnerna från Skärfva är tillverkade i två av den sengustavianska epokens mest uppskattade stenmaterial, bleu turquin och carraramarmor, utformningen återgår på den doriska ordningen, men har i denna tappning givits en bas som karaktäriserar den romersk-doriska ordningen.

1175

2016-06-07