Sengustavianska baljfåtöljer

Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer
Sengustavianska baljfåtöljer

Klubbat för:

28000 SEK

35 000-40 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskrivna, ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bladhölstrade ben, dekor av fleuroner och lejonmaskaroner, bemålade och bronserade, sannolikt originalstoppning, slitage, smärre lagning

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 229ff jämför snarlika baljfåtöljer av Ephraim Ståhl

1115

2016-06-07