Sengustaviansk ljuskrona

Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona
Sengustaviansk ljuskrona

Klubbat för:

26000 SEK

Schätzwert

25 000-30 000 SEK

Beschreibung

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, delvis brännförgylld mässing, behängd med droppar, ovaler, navetter, piggar och romboider, krönt av plym, övre fall med kulor, kedjor och girlanger med prismor, kronringen med lejonmaskaroner, ljusarmar i form av siffran fem, ljuspipor med roulettedekor, korgbotten med doserade prismor, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 94 cm, renoverad, smärre nagg

LITTERATUR:
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 165 jämför ljuskronor i Biljarden på Rosersbergs slott

1069

2016-06-07