Sengustaviansk byrå tillskriven Gottlieb Iwersson

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, byrå, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis förgyllda beslag, fronten med förkroppning, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, fothylsor med fält, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, skiva i carraramarmor, etikettmärkt FRAKTGODS fr. Stockholm N., höjd 84, 119,5 x 57 cm, spår av inredning i övre lådan
Byrån har flera detaljer som förknippas med Gottlieb Iwerssons snickeri, såsom fyllningar mellan lådorna och pluggade, utanpåliggande lådbottnar. De kraftiga fothylsorna förekommer på båda bröderna Iwerssons möbler.

1087

2016-06-07