Reseur karolinsk barock av Melchior Brutscher

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DET HORNSKA RESEURET, s.k. polskt ur, stockholmsarbete i barock, 1600-talets mitt, av Melchior Brutscher (kunglig hovurmakare i Stockholm omkring 1645-1665), signerat Melc. Brutscher, sexkantigt urhus på tre tassfötter i brännförgylld mässing, urverk med graverad dekor av akantus, gustaviansk emaljerad urtavla, timvisning, originalfodral klätt med svart skinn och mässing, lock och sidor med handtag, med graverad text A. Horn Stockholm, nycklar medföljer, urets höjd 7,5, 12,5 x 11, fodralets höjd 12, 17 x 15 cm, slitage, smärre skador och lagningar
PROVENIENS:
Riksrådet greve Adam Horn af Ekebyholm (1717-1778)
LITTERATUR:
Elis Sidenbladh: Urmakare i Sverige under äldre tid, Stockholm 1947, sidan 40 omnämnt, sidan 200 avbildat

1054

2016-06-07