Pokal silver Augsburg omkring 1670

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

POKAL, av Matthäus Schmidt, Augsburg omkring 1670, musselformad skål uppburen av krigsman med hillebard, skålen kröns av Venus Marina mot flikig bakgrund, välvd fot med driven och ciselerad dekor av tulpaner, delvis förgylld, höjd 30,5 cm, vikt 378 g, smärre skador

1198

2016-06-07