Peter Paul Rubens, hans ateljé Meleager & Atalanta

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

PETER PAUL RUBENS
1577-1640, hans ateljé
Meleager and Atalanta and the Hunt of the Calydonian Boar
Olja på pannå, parketterad, 73 x 105 cm
Originalet finns på Kunsthistorisches Museum i Wien

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2002, katalognr 2025

2208

2016-06-08