Matbord gustavianskt

Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt
Matbord gustavianskt

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MATBORD, gustavianskt, 1700-talets andra hälft, furu, framtagen originalfärg i pärlgrått, med två rektangulära fällskivor och fyra grindar, skivorna med gradade tvärslåar, stommen med konturerade fotavslut, höjd 76, uppfällt 156 x 135 cm, slitage, smärre skador och förstärkningar

LITTERATUR:
Sigurd Erixson: Möbler och heminredning från svenska bygder, del II, Stockholm 1926, sidan 45, bild 522 jämför bord

1058

2016-06-07