Ljusstakar Second Retour d´Egypte

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, 1800-tal, Second Retour d'Egypte, brännförgylld och mörkpatinerad brons, i form av sittande egyptiserande figurer, krönta av ljuspipa med dekor av palmetter och bandfläta, sockel i carraramarmor, lösa manschetter, höjd 27 cm, kompletterade, smärre slitage, spår av el

1172

2016-06-07