Lit à l´anglaise av Jean Baptiste Masreliez

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

JEAN BAPTISTE MASRELIEZ (formgivare och ornamentbildhuggare i Stockholm 1753-1801), lit à l´anglaise, gustavianskt stockholmsarbete av slottsverkstadskvalitet, helskulpterad dekor, delvis originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, ryggkrönet med genombruten blomsterkrans och Amors fackla och pilkoger, behängd med blomsterfestonger och rosetter, sarger med kannelyr, kortsidor med rocailler inom lunettfält, akantushölstrade och kannelerade hörnstolpar krönta av pinjekottar, nedre sarger med löpande hund, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, himmel med lager- och pärlstav samt löpande hund, fronten med blomsterkrans, senare madrass medföljer, säng höjd 134, 215 x 104, himmel höjd 12, 97 x 56 cm, smärre retuscher och slitage

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 185 jämför hertig Karls säng på Rosersbergs slott attribuerad till Jean Baptiste Masreliez omkring 1774
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 109 & 111 jämför snarlik säng av Jean Baptiste Masreliez för hertigen Fredrik Adolfs sängkammare på Tullgarns slott, utförd 1783-1785

1120

2016-06-07