Lars Jonsson, Unga stjärtänder

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

LARS JONSSON
född 1952
Unga stjärtänder
Signerad och daterad Lars Jonsson 01. Olja på duk, 73 x 100 cm.
.
PROVENIENS
Inköpt direkt hos konstnären på Gotland 2001 av nuvarande ägare
.
"Medan kollegorna i allmänhet utgår från teckningen, arbetar Lars Jonsson med ljuset som helt avgörande i bildernas uppbyggnad. Kropparna blir förtätningar av ljus, ibland upplösta på gränsen till anonymitet - märk beröringspunkten med Liljefors - och integrerade i omgivningens skiftande färgsammanhang. Enhet och harmoni, ett slags bejakande av en universell harmoni, en upplevelse av lycka i vardagen, en värld som hellre låter duvhöken vila i grenverket än skildrar den explosiva attacken. Skärfläckorna som reduceras till tecken i svart och vitt bland lagunernas ljusreflexer. Lars Jonsson brottas med estetiska grundproblem, han vill bevara upplevelsens känslodjup utan att försvära sig åt avbildandet. I vissa akvareller, favoritmediet, tycks färgen snarast doftas in, man förväntar sig att den skall skingras lika snabbt som dimstråken över den gotländska strandlinjen. I upplösningen finns den registrerande iakttagelsen men också övertygelsen om de oupplösliga samband, som konstituerar den ständigt gåtfulla verkligheten.

Lars Jonsson har kontinuerligt visat sina arbeten på gallerier och museer hemma, i England och i Amerika. Som föreläsare i skilda sammanhang har han givit inblickar i fågelmålarens vardag av väntan och inspiration. Hans viktigaste medium är akvarellen som han behärskar med mästerskap - vill man jämföra hans tekniska kunnande är det inte obefogat att nämna virtuosen Zorn. Nära ateljén i Hamra på Gotlands sydöstra kust finns hans motivvärld, här hittar man vid en av stengärdesgårdarna hans favoritplats, med utsikt över hav och strandängar. Han är angelägen om direktkontakten med atmosfär och landskap, som den impressionist han i grunden är. Det är en plats för visuella upplevelser men också för drömmar, medan ejdersträcken drar förbi och tärnorna störtdyker mot främmande inkräktare.
I Paradiset vill man helst vara ostörd." (Allan Ellenius)

2061

2016-06-08