Konsolbord stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med dekor av akantusbård och fascessknippen, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, marmo neroimiterad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 88, 111 x 41 cm, slitage, smärre dekorskador, sockel kompletterad och retuscherad
LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148 jämför sengustaviansk förebild i matsalen på Haga paviljongen

1086

2016-06-07