Konsolbord sengustavianskt

Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt

Klubbat för:

26000 SEK

15 000-20 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, för väggmontering, träskuren dekor och bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt bronspatinerade dekorer, skiva av carraramarmor, höjd 50, 94 x 39,5 cm, smärre retuscher och slitage

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 139 jämför konsolbord på Rosersbergs slott

1117

2016-06-07