Konsolbord i rokoko

Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko
Konsolbord i rokoko

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KONSOLBORD, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, genombruten sarg med akantus, rocailler och voluter, blomstergirlanger, graverad botten, hörnstolparna med skurna blommor, volutformade ben med fotkryss av mussla, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 79, 61,5 x 40 cm, slitage, smärre lagningar

PROVENIENS:
Hovmarskalken adelsmannen Carl Fredrik Hammarhjelm (1787-1845) gift med Beata Maria Lindroth (1794-1860)
genom arv sonen Carl Hammarhielm (1822-1894), Nynäs gård, Visnums-Kils socken, Värmland
genom köp systersonen Göran Strokirk, Degernäs

1073

2016-06-07