Kandelabrar tillskrivna Andrei Schreiber

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

ANDREI SCHREIBER (bronsgjutare i S:t Petersburg 1777-1843) tillskrivna, kandelabrar, S:t Petersburg, Alexander I, för vardera tre ljus, i den egyptiserande stilen, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplatta med palmettdekor mot pikerad botten, avsmalnande postament med emblem av Apollons huvud med strålglans, stående karyatid med huvuddok, krönt av kandelaber med mittstam av lotusknopp, utsvängda armar i form av ugglehuvuden och akantus, urnformade ljuspipor med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 38,5 cm, smärre bristning
PROVENIENS:
Flensburg samlingen, Bruun Rasmussen, Köpenhamn 28-31 oktober 1997, nr 141
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför fotplatta och lotusknopp

1038

2016-06-07