Kaffekanna silver Grubb Hudiksvall 1805

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KAFFEKANNA, av Olof Grubb, Hudiksvall 1805, päronformad, tre ciselerade rocaillefötter med bladanfanger, snås och hänkelfästen med ciselerad rocailledekor, på livet driven och ciselerad dekor av blommor och blad, trähänkel, hjälmformat lock med svängda knäckar, lockknopp i form av blommor och blad, höjd 22 cm, vikt 368 g, i botten graverat 27 1/2 Lod, en sprint i hänkeln saknas, snåsens överliggande dekordel med skada, fötterna förstärkta

PROVENIENS
Direktör Falk Simon Göteborg
UTSTÄLLD
Hudiksvallsutställningen 1937.
LITTERATUR
Falk Simons Silversamling, nr 269 ( F. S. 406), plansch 77.
Svenskt Silversmide 1520-1850, del II, sid. 200-201 och pl. 476.
Philibert Humbla, Något om Gävle- och Hudiksvallssilver under 1700-talet, 1943, sid. 65-66 och fig. 9.

1225

2016-06-07