Ivan Aguéli, Flodlandskap

Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap
Ivan Aguéli, Flodlandskap

Klubbat för:

240000 SEK

Utropspris

300 000-350 000 SEK

IVAN AGUÉLI
1869-1917
Flodlandskap
Olja på duk, 20 x 22 cm.
.
PROVENIENS
Läkaren och konstsamlaren Karl Emil Widlund, Stockholm
därefter genom arv till nuvarande ägare
.
Med ett nästan meditativt drag har Aguéli utfört denna landskapsstudie. I sitt måleri är han poetisk och återger känslosamt det avbildade. Målningarna var uttryck för hans själstillstånd. Han målade bara för sig själv och ansåg att det som var gott nog åt honom även dög åt andra. På så sätt blottlade han sig själv genom sitt måleri. I denna målning är formerna summariska och det karakteristiskt blir atmosfären och valörerna som han använt sig av. Det är med stor känsla han valt denna ljusa gråtonande nyans för att uppnå lugn och harmoni i verket.
.
Aguéli publicerade uppsatsen Den rena konsten där han bland annat skriver att "Konsten består av serier, kontraster, upprepningar." Det här verket förefaller ingå i en serie av numreringen att döma. Troligen handlar det om en serie landskapsstudier. Det är möjligt att verket är utfört under hans sista period i Spanien 1916-17 innan han tragiskt dog i en tågolycka på väg hem till Sverige. Under tiden i Spanien ägnade han sig åt den här typen av motiv i litet format. Det lilla formatet berodde både på hans ansträngda ekonomi men hade även praktiska orsaker som att han under tiden i Spanien fick nedsatt hälsa. Men det var ingen av dessa åkommor som orsakade hans död utan det föreföll vara hans dövhet som gjorde att han inte hörde när tåget rusade emot honom och som satte stopp för ett långt konstskapande 1917.

2012

2016-06-08