Högklassiga sengustavianska ljusstakar

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga sengustavianska arbeten, sannolikt tillverkade i Stockholm, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med band och lätt kupad mitt med dekor av palmetter och pilar mot pikerad botten, pelare i form av fyra stående pilar mot matterad botten, lösa manschetter, höjd 26,5 cm, smärre slitage

LITTERATUR:
August Hahr: De svenska kungliga lustslotten, Stockholm 1899, sidan 824 jämför ett par ljusstakar i Karl XIII:s sängkammare på Rosersberg

Ljusstakarna har, med sin unika formgivning, sannolikt ursprungligen varit beställda för en uppdragsgivare som haft speciella önskemål och ekonomisk kapacitet att förvärva dyrbara brännförgyllda bronser. De vackert efterarbetade bronsdelarna har till största delen matterats i brännförgyllningen, vilket är det svåraste och mest komplicerade i denna process. Polerade, blanka partier var enklare och mindre tidskrävande, ofta valde man att låta blanka och matta delar kontrastera mot varandra för att skapa en effektfull variation i ytskikten. Genom jämförelse med likvärdiga svenska bronser, i konstruktion och ytbehandling, framstår en stockholmsmästare som sannolik upphovsman till ljusstakarna.

1898 gjordes en omfattande dokumentation av Rosersbergs slott, under ledning av konsthistorikern August Hahr, då interiörerna fotograferades, ett arbete som utmynnade i utgivningen av De kungliga svenska lustslotten 1899. Genom detta arbete får vi en god inblick i slottets utseende innan dess dåvarande karaktär förändrades i samband med Oskar II:s död 1907. Fram till Oskar II var hela lösöret på Rosersberg enskild kunglig egendom och vid kungens död skedde ett arvsskifte som innebar att en betydande del av inventarierna skingrades. De flesta av föremålen som sedan fanns kvar ingår numera i de Bernadotteska familjestiftelserna. I bildmaterialet från Hahrs dokumentation figurerar ett par ljusstakar i Karl XIII:s sängkammare, vilka syns ha vissa likheter med auktionens parr. Enligt uppgift finns dessa inte längre kvar på Rosersberg utan lämnade antagligen samlingarna vid arvsskiftet 1907. Att med säkerhet identifiera ljusstakarna är inte möjligt genom bevarade inventarieförteckningar.

1100

2016-06-07