Gustavianska matsalsstolar

Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar
Gustavianska matsalsstolar

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

MATSALSSTOLAR, 12 stycken, gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Lindgren och hans krets, (stolmakare i Stockholm 1770-1800) varav tre signerade ILG, två signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16) samt en IHS (Johan Hammarström, stolmakare i Stockholm 1794-1812/19), tre märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av hörnfleuroner, rektangulär ryggkarm med stoppning, raka sarger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade pärlgrått, enstaka förstärkningar, smärre lagningar och kompletteringar, obetydliga variationer

LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 166ff & 184f jämför varianter på stolstypen

Omkring 1780 får den rektangulära ryggkarmen, efter franska förebilder, genomslag bland de svenska stolmakarna. Stolstypen med geometrisk ryggkarm tillverkades av flera stockholmsmästare med variationer i dess formgivning, slutligen helt utan de tidigare modellernas dekorinslag av humle- eller blomsterkvistar på ryggkrönet. På Gustav III:s paviljong på Haga förekommer flera liknande varianter av auktionens stolar, med de bekvämt stoppade sitt- och ryggdynorna.

1044

2016-06-07