Gustaviansk spegel

Gustaviansk spegel
Gustaviansk spegel
Gustaviansk spegel
Gustaviansk spegel

Klubbat för:

35000 SEK

35 000-40 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, Niclas Meuniers krets, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet svängt krön med blomsterfestonger, fält med gallerverk, ramen med band- och pärlstav, nedre sargen med korslagda lagerkvistar, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 131 x 69 cm, slitage, smärre dekorskador, lagningar och kompletteringar

1125

2016-06-07