Gustaviansk sekretär tillskriven Jonas Hultstén

Klubbat för:

Osåld

80 000-100 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98) tillskriven, sekretär, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med björk, jakaranda och mahogny, brännförgyllda beslag, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosett, inredning med lådor och fack bakom klaff, front och sidor med graverad intarsia med inläggningar av färgat vax, centralt placerad medaljonger med Vasakärven inom lagerkrans, inlagda friser och fyllningar, hörnstolpar med illusoriskt inlagda kannelyrer, benanfanger med guttæ, avsmalnande ben med fothylsor, märkt med fragmentarisk etikett Lewenhaupt, skiva av kolmårdsmarmor, nyckel medföljer, höjd 121, 90 x 48 cm, smärre lagningar, skivan ej ursprungligen tillhörande, ett lås saknas
PROVENIENS:
Enligt medföljande dokumentation Christineholms herrgård, Lohärds socken, Stockholms län
friherrinnan Ebba Oxenstierna af Eka och Lindö gift med friherre Joachim Tawast Beck-Friis
genom arv deras son friherre Johan Beck-Friis gift med Anna Sofia Elisabeth Adelswärd
Söderö herrgård, Kättilstads socken, Östergötlands län
sannolikt deras dotter Eva Elisabeth Marianne gift med greve Knut Erik Karlsson Lewenhaupt

1095

2016-06-07