Gustaviansk byrå av Niclas Korp

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

NICLAS KORP (mästare i Stockholm 1771-1800), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk och jakaranda, förgyllda beslag i mässing, samkomponerad front med utskjutande mittdel, facklist med beslag av bladstav, inlagda friser och fyllningar, graverad intarsia, dekor av växtornamentik, centralt placerad medaljong med bandrosett, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosett, sidorna med knappfleuroner och medaljonger med bandrosetter, snedställda hörn med illusoriskt inlagda kanneleringar, avsmalnande ben med guttæ, skiva av kalksten med hålkäl, nyckel medföljer, höjd 87, 90 x 49 cm, smärre skador, fanerlagningar, ej ursprungliga lås och facklist, skivan lagad

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 212, 216f jämför byråar signerade av Niclas Korp

1041

2016-06-07