Gustaf Lundberg, Porträtt av Sparre

Klubbat för:

230000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GUSTAF LUNDBERG
1695-1786
Porträtt av friherrinnan Charlotta Fredrika Sparre, grevinna von Fersen "en peignoir, dans une lucarne, regardant un cadran solaire, qui indique midi passé ..." - midjebild
Pastell på papper, 67 x 53 cm.
.
PROVENIENS
Åmells konsthandel, Stockholm
Svensk privatsamling
.
LITTERATUR
Carolina Brown och Merit Laine: Gustaf Lundberg - En porträttmålare och hans tid, Nationalmuseum 2006, avbildad plansch 21, sidan 22
.
En replik av denna målning ingick i Nationalmuseums utställning "1700-tal - Tanke och form i rokokon", 1979-80, katalognr 668
.
Konstnären Gustaf Lundberg föddes 1695. Han uppfostrades av sin morfar Fredrik Richter som var guldsmed i Stockholm. Efter avslutade studier vid Uppsala universitet gick Lundberg i lära hos hovmålaren David von Krafft. Liksom de flesta konstnärer vid denna tid reste han så småningom till Paris där han studerade för de stora mästarna Rigaud, Largillière och de Troy, men det var konstnären Rosalba Carriera som skulle komma att påverka hans stil och teknik allra mest. Hon besökte Paris 1720-21 och var då den som introducerade pastell vilket omedelbart blev på modet. Över hela Europa spreds ryktet om hennes briljanta pastellmåleri och många prominenta celebriteter kom för att få sina porträtt målade av henne. Carriera anses vara en av de mest inflytelserika konstnärerna i sin generation, både beundrad och kopierad och hennes främsta stilmässiga efterföljare var Gustaf Lundberg.
.
Med inflytande från sin gode vän Carl Gustaf Tessin, det svenska sändebudet, invaldes Lundberg 1741 i den Franska Konstakademien.
År 1745 återkom han till Sverige för att bli hovmålare. Lundberg blev vid återkomsten porträttören på modet och från Paris svepte han med sig rokokons stil och formspråk vilket han blev den främste företrädaren för. Hans stora kunskap om pastelltekniken liksom försköningskonsten var känd långt utanför landets gränser. Hans yrkesskicklighet belönades senare i livet med Vasaorden.
.
Porträttet föreställande grevinnan Charlotta Fredrika von Fersen (1719-95), née friherrinna Sparre, är utfört 1746. Hon var systerdotter till Ulla Tessin, née friherrinna Sparre, som var gift med det svenske sändebudet Carl Gustaf Tessin och blev som en dotter till paret som inte hade några egna barn. 1739 följde hon med paret till Paris som sällskapsdam åt Ulla Tessin och i Paris salonger liksom vid hovet i Versailles gjorde den unga damen succé. Hon ansågs både gladlynt och oerhört vacker och kallades "La Charmante Rose". 1744 fortsatte de alla till Berlin för att hämta prinsessan Lovisa Ulrika av Preussen som skulle gifta sig med kronprins Adolf Fredrik av Sverige. Charlotta Sparre utnämndes till hovfröken vid det nya unga hovet i Stockholm och fick bostad på slottet. 1748 gifte hon sig med greve Carl von Fersen. Hon fortsatte att tillhöra hovets innersta krets och utnämndes så småningom till hovmästarinna och avslutade sin karriär som överhovmästarinna hos Gustaf III:s hustru, drottning Sofia Magdalena, år 1780.
.
Konstnären målade ett par repliker av denna pastell med smärre variationer och sannolikt skulle någon av dessa ingå i ett planerat skönhetsgalleri på Drottningholm efter franskt mönster med hovets damer i olika roller (så kallade 'portrait déguisé') som dock aldrig tycks ha skapats. Denna porträttsvit av hovdamer skulle förses mer versifierade epigram av den berömde franske skalden Alexis Piron (1689-1773). Charlotta Fredriks porträtt fick följande epigram:
.
"Il est midi sonné: pour moi je le déclare,
Si j'étois le Soleil, je serois plus jaloux
D'éclairer tous les pas d'une Beauté si rare.
Je ne voudrois jamais me coucher, belle Sparre
Ni me lever qu'avec que vous."
.
(= Re'n slagit tolf, men själf jag
vill förklara
Att om jag vore sol, jag skulle svartsjuk
vara.
Jag aldrig stege upp, ej heller lade mig.
O, vackra Sparre, om det icke var med
Dig)

2069

2016-06-08