Gustaf Fjaestad, Gnistrande vinterlandskap

Klubbat för:

360000 SEK

Utropspris

325 000-350 000 SEK

GUSTAF FJAESTAD
1868-1948
Gnistrande vinterlandskap
Signerad G Fjaestad. Olja på duk fäst på pannå (masonit), 120,5 x 95,5 cm.
.
Rackstadgruppen var en konstnärssammanslutning kring liljeforseleven Gustaf Fjaestad. Denne infödde stockholmare hade 1897 slagit sig ned vid sjön Racken nära Arvika. Övriga konstnärer i gruppen var bland andra Björn Ahlgrensson, Fritz Lindström, Bror Lindh och Christian Eriksson.
.
Mer än någon annan svensk landskapsmålare har Gustaf Fjaestad givit uttryck för jugendstilens dekorativa tendenser och för förra sekelskiftets nyupptäckt av det genuint svenska landskapet, särskilt vintertid. Den kyliga friskheten i denna vinterbild känns välbekant för varje svensk naturälskare, man känner frosten nypa i kinderna, det fattas bara det frasande ljudet av skidor mot skaren. Men det är inte vinterns strävhet och mörka kuslighet som Fjaestad målar. Vintern är hans speciella årstid och det finns ingen anledning att låta detta vita och rena rinna bort vid första bästa blidväder. Så medan härligheten varar, låt oss glädjas åt snödrottningens paulun, fjällbjörkarnas ulliga grenar och över det, nästan, orörda snötäcket som nyss inbjudit till morgonens första uppfriskande skidtur.
.
Målningen är inte bara en avbild av ett landskap, det är en komposition som lämnat 1800-talets landskapsporträtt, en komposition som blickar framåt mot 1900-talets moderna form. I denna brytningstid finner vi mycket riktigt jugendstilen med dess nästan stiliserade former och mjukt böljande linjer, ofta sinnrikt inflätade i varandra, dock alltid med naturen som ledstjärna.
.
Det är en säregen ton av högtid som vilar över denna midvinter, man finner nog knappast en skald som skrivit en bättre dikt till den svenska vintern.

2037

2016-06-08