Franz Richard Unterberger, Dans i solnedgång

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-250 000 SEK

FRANZ RICHARD UNTERBERGER
Österrike 1838-1902
Dans i solnedgång
Signerad F R Unterberger. Olja på duk, 115 x 100 cm.
Den tyske landskapsmålaren Franz Richard Unterberger växte upp i Innsbruck som son till en konsthandlare med totalt 11 barn. Att det blev en konstnärlig karriär var alltså inte särskilt förvånande. Han inledde sina studier vid akademien i München 1853, fortsatte därefter vid Weimarakademien och avslutade studietiden med en period i Düsseldorf - den stora samlingsplatsen för de svenska konstnärerna under 1800-talets mitt.
1864 flyttade Unterberger till Bryssel där han sedan var bosatt under resten av sitt liv. Somrarna spenderades företrädesvis i Neuilly-sur-Seine och därifrån begav han sig ofta iväg på resor till södra Italien, Venedig och Sicilien. Under dessa resor tillkom många av de målningar vi förknippar med Unterbergers karakteristiska motiv - de målningar som har kommit att räknas som hans främsta.
Stilistiskt representerar Unterberger ett romantiskt måleri som förevigar dagliga scenerier från de sydländska kuststäderna. Med en härlig atmosfär skildras, som i auktionens målning Dans i solnedgång, livets vackra stunder och förflyttar oss betraktare till en annan värld.

2235

2016-06-08