Fällbord Sverige senbarock

Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock
Fällbord Sverige senbarock

Klubbat för:

34000 SEK

25 000-30 000 SEK

FÄLLBORD, Sverige, senbarock, konturerad skiva med målat mytologiskt motiv av Flora som hyllas, med inskription på tyska, tredelad svartlackerad pelarfot, höjd 76, 105 x 80 cm, smärre lagningar och retuscher, foten 1800-tal, del saknas på fällanordning

LITTERATUR:
Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 76 jämför snarlikt tebord

1055

2016-06-07