Eugène Jansson, Tidningspojken

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

EUGÈNE JANSSON
1862-1915
Tidningspojken
Signerad Eug Jansson. Olja på duk, 34 x 19,5 cm.
.
PROVENIENS
Familjen Geijer
.
Det var som stockholmskildrare som Eugène Jansson fick sitt konstnärliga genombrott med sina blåtonade stadsvyer. Själva staden stod under en längre period i fokus för hans måleri. Till skillnad från sina jämnåriga konstnärskollegor kom Eugène Jansson aldrig iväg till Paris. Han saknade ekonomiska medel. Familjen levde under knappa ekonomiska omständigheter. Men naturligtvis tog han starkt intryck av de hemvändande kamraterna från Paris och han var tidigt, som dess yngste medlem, själv en del av Opponentrörelsen.
.
Under flera decennier var tidningspojkarna ett vanligt inslag i Stockholms gatubild. Här har Eugène Jansson i ett finstämt och känsligt porträtt avbildat en anonym tidningspojke, som med en troskyldig uppsyn möter vår blick, i ett av Stockholms gathörn. Målningen har varit mer eller mindre "okänd" under många år och är inte återgiven i den gängse litteraturen. Men mycket av Eugène Janssons tidiga måleri är ofullständigt dokumenterat. Eugène Janssons konstnärskap kan grovt delas in i tre perioder. Först det tidiga stilleben- och interiörmåleriet, därefter hans blåmåleri med stockholmsvyerna och slutligen perioden då den manliga kroppen står i fokus för hans måleri. Men under en period från 1885 och en bit in på 1890-talet börjar Eugène Jansson att skildra Stockholm parallellt med det att han fortsätter med sitt brödgivande stillebenmåleri. Ett slags inledningsfas på stockholmsvyerna och blåmåleriet. Från den här perioden är några, med den här bilden besläktade stockholmsmotiv, kända. Mycket talar för att även Tidningspojken har tillkommit då och troligen är bilden målad under 1880-talets sista år.

2091

2016-06-08