Ett par urnor med lock i Louis XVI-stil

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

URNOR med LOCK, ett par, Louis XVI-stil, 18/1900-tal, förgylld brons och marmor Vert de Maurin eller Verdi Alpi, fyrkantig bas, klockformad fot med akantushölster, kanten med genombruten dekor av växtornamentik, hänklar i form av bockhuvuden, mynningen med nollgaller, locket krönt av akantusknopp, höjd 66 cm, obetydliga nagg, spår av hänklar, en fot med lagning
PROVENIENS:
Inköpta på Bonhams, New York

1183

2016-06-07