Eric Gustaf Göthe, Lekande kejsarbarn

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ERIC GUSTAF GÖTHE
1779-1838
Lekande kejsarbarn - Tsarevitj Alexander Nicolajevitj (senare tsar Alexander II av Ryssland) med sin yngre syster storfurstinnan Maria Nicolajevna
Signerad och daterad Göthe f. S Petersburg 1822. Terrakotta, höjd 25 cm (exkl. sockel)
.
PROVENIENS
Eric Gustaf Göthe, Stockholm
därefter genom arv till
fil. dr Ingegerd Hildebrand, née Göthe, Stockholm
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
.
LITTERATUR
Thomas Millroth: Eric Gustaf Göthe - Kungl. Statybildhuggare och Professor, Stockholm 1975, omnämnd sidorna 59-60 och 98, avbildad sidan 59.
Svenskt Konstnärslexikon, band II, Allhems förlag, Malmö 1953, omnämnd sidan 347.
.
.
Skulptören Eric Gustaf Göthe anses vara en av Sveriges absolut säkraste porträttörer genom tiderna. Han föddes som son till slottsstenhuggaren Johan Adolph Göthe. Han uppfostrades i en konstnärligt orienterad familj och hans utbildning började redan hos fadern i hemmet. Göthe skrevs in vid Konstakademien 1795 och studerade där fram till 1803 under Johan Tobias Sergels ledning. Han fick flera medaljer och framgångarna och uppdragen kom snart. En rad beställningar från adeln och kungafamiljen gjorde honom snart till landets "bustier officiel". 1803 reste Göthe på faderns bekostnad först till Paris och sedan till Rom, där han gav sig i kast med större figurgrupper. I Rom kom han i kontakt med nyklassicismens uppburne skulptör, Antonio Canova.
.
1821 reste Göthe till Ryssland och uppehöll sig i S:t Petersburg i några år. Under dessa år skapade Göthe några av sina mest lyckade skulpturverk, bland annat marmorskulpturen Venus och Amor, en staty av den lagerkrönta kejsarinnan Katarina II samt den aktuella 'bozzetton' av de båda kejsarbarnen. Det senare anses som det mest hedrande uppdraget under rysslandåren.
.
Skulpturgruppen föreställer tsar Nicolaj I:s äldsta barn tsarevitj Alexander Nikolajevitj (1818-1881), blivande Alexander II, och hans yngre syster storfurstinnan Maria Nicolajevna (1819-1876), senare gift med drottning Josefinas bror, Maximilian de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg. Till utförandet av skulpturgruppen använde sig Göthe av litografier och målningar föreställande de båda barnen, bland annat en målning av George Dawe, från 1820-21, med de två barnen som gungar tillsammans.
.
"Han tycks ha behövt utlandsresornas stimulans för att ägna sig åt figurer. Kejsarbarnen hör till hans mest charmfulla verk, fritt från anspänning och nästan spontant lekfullt." (ur Svenskt Konstnärslexikon).

2030

2016-06-08