Dryckeskanna silver Stockholm

Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm
Dryckeskanna silver Stockholm

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DRYCKESKANNA, av Bengt Olofsson, verksam i Stockholm 1631-1666, cylindrisk, tre fötter och tumgrepp i form av granatäpple, på locket graverad blad- och blombård samt text: "M *G * OXENVALDT * ELIZABET * IACOBS * D * MUNCH", invändigt förgylld, höjd 17 cm, vikt 785 g, smärre lagningar

PROVENIENS
Göran Hansson Oxenwaldt (1642-1703), kyrkoherde i Vall och När (Gotland), gift 1671 med Elisabeth Jacobsdotter Munk (1643-1715), dotter till stadskaplanen Jacob Munk Visby.

1204

2016-06-07