Bröderna Mannerheims fältsäng

Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng
Bröderna Mannerheims fältsäng

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

BRÖDERNA MANNERHEIMS FÄLTSÄNG, 1800-talets första hälft, ihopfällbar, gjutjärn och stål, volutformade gavlar med dekor av växtornamentik, fästen för sänghimmel, benanfanger med joniska kapitäl, klotformad avslutning med hjultrissor, bemålad och bronserad, höjd 82, ihopfälld 49 x 99, utfälld 235 x 99 cm, slitage, mindre lagning, en låsskruv saknas
PROVENIENS:
Villnäs slott, Egentliga Finland, Finland
friherrliga ätten Mannerheim, använd av marskalken av Finland, Gustaf Mannerheim och hans bröder
Grensholms slott, Vånga socken, Östergötlands län
friherre Johan Mannerheim och hans maka Sofia Palæmona, född Treschow
sonen Augustin Mannerheim och hans maka
därefter i arv inom familjen Mannerheim till nuvarande ägare
Villnäs ligger i landskapet Egentliga Finland, strax nordväst om Åbo, slottet ägdes mellan åren 1795-1903 av ätten Mannerheim. Friherre Carl Erik Mannerheim köpte Villnäs egendom i december 1795, han hade tidigare dömts till döden för delaktighet i Anjalaförbundet, men benådades av Gustav III. Carl Erik var son till friherren och översten Johan Augustin Mannerheim och Helena Maria Söderhielm och gifte sig 1796 med Wendela von Willebrand, som härstammade från ätten von Wright.
Under 1800-talets andra hälft växte Gustaf Mannerheim, marskalken av Finland, upp tillsammans med sina syskon på Villnäs. I början på 1900-talet hade bröderna Gustaf och Johans äldste bror, bankdirektören Carl Mannerheim, blivit landsförvisad från Finland till Sverige, anklagad för att ha konspirerat mot Finlands ryska generalguvernör Bobrikov. För att undvika repressalier valde även Johan Mannerheim att flytta till Sverige. 1904 inköptes Grensholms slott i Östergötland, egendomen ägdes av familjen Mannerheim fram till 1982.
Mobila järnmöbler som resesängar och fällstolar förekommer framförallt under 1600-talet. I Kungl Husgerådskammarens samlingar finns en fällstol som uppges vara tillverkad vid 1500-talets slut, med fyllningar och knappar av gjuten mässing. Stolen förekommer i Gripsholms inventarier från 1781 och var Gustav III:s enskilda egendom. I Nordiska Museets samlingar finns en snarlik resesäng av järn som tillhört biskop Gabriel Timotheus Lütkeman (1723-1795), en senare släkting är Karl XIV Johans resesäng i mahogny från 1800-talets första hälft. Järnmöblerna användes ute i fält under stormaktstiden och senare under resor till platser där bekväma härbärgen inte kunde erbjudas.
Fältsängen har funnits på Villnäs sedan åtminstonde 1800-talet och användes av marskalken och hans bröder, Gustaf, Johan och Carl. Sängens ovanligt generösa längd passade de långa bröderna Mannerheim. Sannolikt har sängen använts även av tidigare generationer inom familjen.

1158

2016-06-07