Bordspendyl 1800-talets första hälft granitell

Klubbat för:

30000 SEK

30 000-40 000 SEK

BORDSPENDYL, Karl Johan, sannolikt granitell från Blybergsvilan, brännförgyllda bronsmonteringar, kvadratisk sockel med kolonnform, profilerat krön med campanaformad urna, nyckel medföljer, höjd 43 cm, obetydliga nagg, senare ur
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1150 jämför närmast identiskt urhus i Gammalklitt

1148

2016-06-07