Bokskåp stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

50000 SEK

40 000-50 000 SEK

BOKSKÅP, stockholmsarbete i empire, Johan Petter Bergs art, fanerat med kubamahogny, matterade och polerade brännförgyllda beslag i brons, krönet med genombruten sarg, övre delen med glasdörrar och flyttbara hyllor, nedre delen skåp med ett hyllplan, nyckelskyltar med kläppar i form av maskaroner, nycklar medföljer, höjd 231,5, 135,5 x 43 cm, obetydliga fanerlagningar, krönsarg med äldre kompletteringar

1066

2016-06-07