Bokskåp 1800-talets första hälft

Klubbat för:

34000 SEK

Schätzwert

30 000-35 000 SEK

Beschreibung

BOKSKÅP, ett par, 1800-talets första hälft, Nordeuropa, fanerade med mahogny, krönande tympanonfält, övre del med spröjsade glasdörrar, nedre delen med tre skåp, sockel med konturerade öppningar, nycklar medföljer, höjd 233, 140 x 52 cm, övre delarna något omarbetade, en sockel med urtag, spår av nyckelbössningar

1033

2016-06-07