Anders Zorn, Porträtt av Carl August Kjellberg

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Porträtt föreställande direktör Carl August Kjellberg
Signerad och daterad Zorn 1917. Olja på duk, 76 x 57 cm.
.
PROVENIENS
Göteborgs Enskilda Bank
.
LITTERATUR
Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren - Målaren - Etsaren - Skulptören, Stockholm 1949, omnämnd i verkförteckningen sidan 554 under år 1917
.
Carl August Kjellberg (1853-1925) var en svensk affärsman och kommunpolitiker

2088

2016-06-08