Ampel S:t Petersburg 1800-talets första hälft

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AMPEL, S:t Petersburg, Alexander I, för tre ljus, i form av romersk oljelampa, brännförgylld och mörkpatinerad brons, ljusarmar i form av örnhuvuden krönta med ljuspipor av eldslågor, palmettdekor, godronnerad botten med avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 94 cm, slitage, manschetter borrade för el

PROVENIENS:
Fjellskäfte herrgård, Floda socken, Södermanlands län

LITTERATUR:
Jan von Gerber: Förgyllda bronser under empiren, Västerås 1991, sidan 66f jämför närmast identisk ampel i Nationalmuseums samlingar
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 112 jämför snarlik ampel

1035

2016-06-07