Ampel Karl Johan

Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan
Ampel Karl Johan

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

AMPEL, Karl Johan, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, förgylld och mörkpatinerad brons och mässing, kronringen med pressade ornament av växtornamentik och fruktkorgar, uppsvängda akantushölstrade ljusarmar med palmetter, behängd med kedjor och tofsar, botten med palmetter och ymninghetshorn, avslutande knopp, höjd 71 cm, enstaka kompletteringar, smärre dekorskador

1067

2016-06-07