Vävd tapet/ Tapestry, Flandern, omkring 1700

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

VÄVD TAPET, s. k. Verdure, Flandern, omkring 1700, ull med silkesinslag, motiv med andjakt och bård med blomsterknippen, höjd 233 x 183 cm, restaurerad, delvis uppfodrad, senare lisièrer, skador, bristningar, lagningar, hål.

1277

2015-12-01