Tore Strindberg, Crokus

Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus
Tore Strindberg, Crokus

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

100 000-120 000 SEK

TORE STRINDBERG
1882-1968
Crokus
Signerad Tore Strindberg. Mörkpatinerad brons, höjd 102 cm.
Gjutarstämpel Otto Meyers konstgjuteri Eftr
Modellerad 1925
.
Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han var kusinbarn till August Strindberg och yngre bror till polarforskaren Nils Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Crokus är ett av hans mest kända verk, vilken avbildar en naken stående flicka med krokus i vänster hand och som symboliserar ungdomstidens förgänglighet. Skulpturen i brons finns bland annat på Stadshusterrassen i Stockholm (rest 1925), i Kungsparken nedanför Vasaplatsen i Göteborg (rest 1928), i Rosengården i Karlshamn och på Caroli kyrkbacke i Malmö.

2096

2015-12-02