Täcke i siden/Cover in silk, 1800-tal/19th century

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

TÄCKE, ca 1840-50-tal, rött matelasserat och stickat siden, broderat med kedje- och knutsöm, foder av bomullschintz, 220 x 220 cm, senare montering för upphängning med ringar av ben, fodret med fläckar.
PROVENIENS: Enligt påsydd etikett var brudtäcket en gåva från släkten Ehrenkrona till grevinnan Elisabeth Posse inför hennes giftermål 1926, därefter i arv till nuvarande ägare. Täcket kommer troligen från grevinnan Elisabeth Posses farfars syster, grevinnan Anna Charlotta Posse (1833-1921) som 1858 gifte sig med friherre Erik Filip Ehrenkrona (1821-1889).

1279

2015-12-01