Taburetter, fyra stycken, tillskrivna Ephraim Ståh

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) tillskrivna, fyra taburetter, sengustavianska stockholmsarbeten, sannolikt formgivna efter Louis Masreliez ritningar, träskuren dekor, massiv mahogny och fanerad björkstomme, slät sarg, korslagda ben med avslutande tassfötter, tvärslå med trissa och bladhölster, sidorna med lejonmaskaroner, sannolikt originalstoppning, sargerna märkta 1-2, 3-4, 7-8, 11-12, sitthöjd 44, 51 x 45 cm, äldre förstärkningar, smärre lagningar
LITTERATUR:
Göran Alm: När franskt blev svenskt - den franska konstnärsfamiljen Masreliez i Sverige under 1700-talet, Lund 1991, jämför ritning av Masreliez för möbler till Gustav IV Adolfs konseljrum sidan 168
Jan Mårtensson: Sophia Albertina - en prinsessas palats, Stockholm 2006, jämför taburetter i Audiensrummet på Sophia Albertinas palats sidan 71
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför tassfötter sidan 124, banketter sidan 152

Louis Masreliez tillhör en av den sengustavianska erans mest tongivande formgivare av inredningar och möbler för den kungliga familjen. Han formgav sittmöbler under stark influens av antikens möbelbestånd, från studietiden i Italien och de arkeologiska utgrävningar som pågick. För både prinsessan Sophia Albertinas audiensrum och Gustav IV Adolfs konseljrum ritade Masreliez starkt antikiserande möbler, i Kungliga biblioteket finns en bevarad ritning för det sistnämnda projektet som visar en närbesläktad taburett med korslagda ben och tassfötter. Mycket snarlika taburetter återfinns också fortfarande, i förgyllt utförande, på Sophia Albertinas palats vid Gustav Adolfs torg i Stockholm.

Formatet på auktionens taburetter antyder att de ursprungligen tillverkats för en officiell miljö, sannolikt av den främste stolmakaren för tiden Ephraim Ståhl, vars suveräna sittmöbler ofta formgivits av just Louis Masreliez. Ett känt exempel är de taburetter med ben i form av svanhuvuden, formgivna efter fynd i Herculaneum av Masreliez och därefter omsatta i tredimensionella versioner av Ephraim Ståhl. Användandet av den exotiska mahognyn i sittmöbler är också intimt förknippat med Ståhl, som gjort flera kända exempel i materialet.

1047

2015-12-01