Stolar, 12 st, gustavianska, av Melchior Lundberg

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

KAMMARRÄTTENS RYGGLÄNSTOLAR av MELCHIOR LUNDBERG d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), 12 stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade MLB (11), samtliga med Stockholms stolmakarämbetes sigill, åtta stolar märkta med Husgerådskammarens inventarienummer i rött, träskuren dekor, konturerat rygglän med genombruten ryggbricka, kannelerade ben, H-kryss, sitsar i svart skinn, enstaka kompletterade fotavslut, obetydliga lagningar, fyra stolar med variationer
Numrerade enligt följande: N: 2401(?), N: 2412, N: 2420(?), N: 2431, N: 2433, N: 2440, N: 2446, N: 2468
PROVENIENS:
Åtta stolar härrör från Kammarrätten enligt Husgerådskammarens inventarienummer i rött från 1806
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför en av Svea hovrätts rygglänstolar tillverkad av Melchior Lundberg d.ä. sidan 144
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlika stolar sidan 126fff

Kungliga Husgerådskammaren ansvarade inte enbart för möbleringen av de kungliga slotten, utan även flera ämbetsverk som lydde under Kungl. Maj:t. Flera stolmakare engagerades för att möblera inte minst domstolarna, Svea hovrätt och Kammarrätten, häribland märks bl. a. Melchior Lundberg d.ä. och Ephraim Ståhl. Den gemensamma nämnaren för dessa sittmöbler är, liksom vid de kungliga slotten, att de vanliga stolsmodellerna givits ett större format, anpassat för representativa lokaler.

Melchior Lundbergs stolar finns beskrivna i Husgerådskammarens inventarium från 1806, "1 Karmstol brunmålad, med Läder i sätet", totalt fanns en serie om 30 likadana stolar med placering i Kammarrättens lokaler. I den aktuella serien har åtta stolar denna märkning, övriga är av samma typ och tillverkade av samma stolmakare. Anledningen till att Husgerådskammaren lät beställa stora serier med sittmöbler i början av 1800-talet var Riddarholmsbranden den 15 november 1802. Branden startade tidigt på morgonen i Kammarrättens gamla hus (Cruuska palatset) och spred sig snabbt till Kungshuset (Wrangelska palatset). Orsaken till branden var slarv av en vaktmästare vid eldning i palatset. Riksregalierna, som förvarades i Kammarrätten, räddades snabbt ur byggnaden och fördes till Stockholms slott. Branden var under kontroll först följande eftermiddag. Kungen, Gustav IV Adolf, förde själv befälet över släckningsarbetena.

1097

2015-12-01