Spegellampetter, ett par, av Lago Lundén

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), ett par spegellampetter, höggustavianska stockholmsarbeten, båda med Stockholms hallstämpel 1787, för vardera två ljus, förgyllda polerat guld och slagmetall, oval form, krönt räfflad sköld och blomsterkvistar, ramen med band- och pärlstav, nedre sarg med lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas varav ett fasetterat, ljusarmar i förgylld mässing, numrerade 1 respektive 4, originalbakstycken, 70,5 x 49 cm, smärre skador och lagningar
PROVENIENS:
Greve Arvid Posse (1820-1901), möjligen Charlottenlunds slott
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför sidan 168ff

Förgyllaren och spegelfabrikören Lago Lundén föddes 1744 och gick i lära hos Carl Corssar. Den 25 juni 1773 fick han privilegier för spegeltillverkning i Stockholm. År 1775 stämplades 60 speglar vid Lundéns verkstad, till en summa av 402 Riksdaler silvermynt. Lago Lundéns verksamhet sträcker sig från övergången från rokoko till gustavianskt, den så kallade transitionen, vidare till den gustavianska och sengustavianska stilen.

Generellt för alla Lundéns arbeten är omsorgen för material och tekniskt utförande i en vacker symbios med ett välavvägt estetiskt formspråk. Genom sina samtida äldre kollegor, Johan Åkerblad och Niclas Meunier, utvecklades det gustavianska formspråk som ännu i vår tid väcker uppskattning och drömmar om Gustafs dagar, både i landet och ute i världen.

1084

2015-12-01