Spegellampetter, ett par, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

DE FALKMANSKA SPEGELLAMPETTERNA av JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), gustavianska stockholmsarbeten, signerade IÅ under krona samt med Stockholms hallstämpel 1776, för två ljus vardera, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönt av urna med blomster, ramen med postament och lagerfestonger, bandstav, ljusarmar av mässing, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycken, 79 x 50 cm, förgyllningsskador, spår av el

PROVENIENS:
Enligt uppgift förvärvade av familjen Ståhle, Malmö
Anna Catharina Ståhle (1815-1895) gift med Ludvig Berckhan Falkman (1808-1891)
deras son överste Johan Ludvig August Falkman (1849-1908)
genom arv sonen direktör Oscar Falkman (1877-1961), Falkmanska villan, Stockholm
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

1012

2015-12-01