Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SPEGEL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, originalförgyllning i polerad guld och slagmetall, graverad dekor, genombrutet uppsvängt krön i form av rocailler, ströblomster och voluter, ramen med rocaille, nedre sarg med flätverk, rocailler och voluter, fasetterat kvicksilverfolierade originalglas, bakstycke i ek sannolikt original, 136 x 73 cm, slitage, dekorskador, lagningar

1002

2015-12-01