Skänkskåp, stockholmsarbete i transition

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

SKÄNKSKÅP FÖR HÖGRESTÅNDSMILJÖ, stockholmsarbete i transition, 1700-talets tredje kvartal, utförd av snickare vid Stockholms snickarämbete, furu, skiva med profilerad sargkant, rundade hörn, dörrar med profilerade lister och fyllningar, originalbeslag i smidesjärn, nedre sarg med lambrekäng, hörnstolpar med pagodformade avslut, inredning med tre fasta hyllor, snäpplås, framtagen originalfärg i blågrått, höjd 107, 82,5 x 55 cm, bruksslitage, smärre kompletteringar
LITTERATUR:
Massimo Listri & Daniel Rey: Slott och salar i Sverige, Stockholm 206, avbildad i interiör sidan 144
Lars Sjöberg & Ingalill Snitt: Nio hus och en kyrka, Stockholm 2010, avbildad i interiör sidan 142 & 144, omnämnd sidan 145
UTSTÄLLD:
Vandringsutställningen Möbler för rum, 1995-2003
Den gustavianska eran i Sverige har hyllats ute i världen för det säregna och vackra uttryck som blivit synonymt med enkelhetens triumf. De klassiska strömningar som präglade den franska möbelkonsten gjorde sitt intåg i landet under 1770-talet, under en period som brukar betecknas som transition, eller övergången mellan rokoko och gustavianskt.
Skänkskåpet är en praktisk möbel som användes vid servering och förvaring av föremål med anknytning till det dukade bordet, möbeltypen spreds från högreståndsmiljöer till allmogen under 1800-talet. Porslinsköket på Thureholm är en av de få bevarade miljöer som användes för såväl matlagning som förvaringsplats för familjen Bielkes dyrbara importerade kinesiska porslin och svenska fajanser, med tallriksställ och skänkskåp.
Auktionens skänkskåp tillhör ett av de få stockholmsarbeten som inte rangerats ut för att slutligen förpassas till evigheten eller blivit avlutat och återuppstått i ny dräkt. Möbelns proportioner, höga snickeritekniska kvalité och vackra subtila detaljer är typiska för den produktion som snickare vid Stockholms snickarämbete hade, jämte de för vår tid så eftertraktade fanér- och intarsiamöblerna. Den raka formen tillsammans med de välvda hörnen och den artikulerade lambrekängen kombinerar formspråket från såväl rokokon som den gustavianska eran. En elegant detalj är hörnens fotavslut med den pagodformade profil à la manière turque.

1054

2015-12-01