Sekretär, gustaviansk, av Jacob Sjölin

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), sekretär, gustaviansk av stockholmskvalité, stämpelsignerad J.SJÖLIN, fanerad med alrot, insidan med alm, delvis förgyllda beslag, fack- och lådinredning bakom klaff, mässingsskodda lådor, avsmalnande ben med guttæ, avslutande fothylsor, nycklar finns, höjd 104, 99 x 53 cm, smärre fanérskador, mindre bortfall
LITTERATUR:
Åke Nisbeth: Schatullmakare i Köping och Kungsör, Västmanlands Fornminnesförenings årsskrift, Västerås 1960, jämför brännstämpel av typ A, använd före 1780 sidan 31, jämför gustavianskt spelbord sidan 37

1010

2015-12-01