Richard Bergh, Skalden Gustaf Fröding

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

RICHARD BERGH
1858-1919
Skalden Gustaf Fröding
Olja/tempera på pannå av papp, 55 x 45 cm.
Signerad på baksidan med konstnärens monogram. Utförd omkring 1909.
PROVENIENS
Direktör Thorsten Laurins samling, Villa Ekarne, Stockholm
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 1919
Konstnärsringens utställning av konstnärsporträtt, 1920, katalognr 97
Ausstellung schwedischer Kunst, Hamburg, Lübeck, Berlin, 1926, katalognr 53
Svensk porträttkonst från 1800 till nu, Riksförbundet för Bildande Konst, utställning nr 43, 1946-47
LITTERATUR
Ragnar Hoppe: Katalog över Thorsten Laurins samling, Stockholm 1936, katalognr 23, avbildad helsida plansch 17
.
Jämför med målning på Nationalmuseum (NMB1611)
.
Richard Bergh har beskrivit sitt mödosamma, och tidvis svårartade arbete med att avporträttera den då psykiskt sjuke skalden Gustaf Fröding. Idén till porträttet kom ursprungligen från Frödings syster Cecilia. På hospitalet i Uppsala fascinerades Bergh av Frödings säregna utseende, hans djupa själslidande och "blåhvita, fjärrsynta blick [som] såg långt öfver det närvarande, bort mot aflägsna höjder, den tycktes mig spejande och pröfvande följa hans tanke i abstraktionens och logikens alpvärldar". Målningen fullbordades 1909. Bergh kombinerade sitt arbete av porträttet med direktstudier av modellen, varav det aktuella verket är en av dem.

2130

2015-12-02